על המכללה   דבר הנשיא

דבר הנשיא

פרופ' ברטולד פרידלנדר

על פי מדד מגזין FORBES לשנת 2018 שבחן את איכות המכללות האקדמיות בישראל, המכללה האקדמית הדסה דורגה במקום השמיני הארצי ובמקום הראשון בירושלים. בעיניי, מדובר בחותמת נוספת על היות המכללה אחד מן המוסדות האקדמיים המובילים והחדשניים בישראל.

הדירוג הגבוה מתיישב עם קצב הצמיחה במספר הסטודנטים שלנו. בשנתיים האחרונות חלה עלייה של כ-30% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון. הנתונים הללו משמחים ומחייבים אותנו להמשיך ולשאוף גבוה ככל שניתן.

אחד האתגרים המשמעותיים ביותר איתו אנו מתמודדים כמוסד אקדמי הוא השינויים הטכנולוגיים המואצים שמשנים וימשיכו לשנות את המקצועות הנלמדים כיום. לפני עשור עולם התעסוקה היה שונה במהותו מעולם התעסוקה הנוכחי. מקצועות שהיו ידועים ונפוצים לפני מספר שנים, כבר אינם קיימים יותר כיום. במקביל, ייווצרו תחומים ומקצועות חדשים שיתמודדו עם פתרון של בעיות שכלל אינן מוכרות לנו היום. תופעה זו רק תצבור תאוצה, ובקצב גבוה יותר.

לפיכך, הגענו למסקנה, כבר לפני מספר שנים, כי בשונה מהעבר יש צורך לשים דגש על תכניות אקדמיות רלוונטיות שיקנו לסטודנטים כלים להתפתח לטווח הארוך בשוק עבודה משתנה. כלים כדוגמת למידה עצמית, כלים לניתוח והתמודדות עם סיטואציות חדשות, יכולות חיפוש והערכה של מידע, עבודה בצוות, חשיבה ביקורתית ויצירתיות, עומדים היום במרכז ההכשרה האקדמית, יותר מאשר הקניית ידע.

האחריות שלנו כמכללה אינה מסתיימת בהקניית כלים אקדמיים ומקצועיים לסטודנטים במסגרת הלימודים לתואר ראשון ושני. כבר לפני כשש שנים הקמנו את המרכז לניהול קריירה מתוך הבנה שבמהלך הלימודים וכמובן בשנים שלאחר סיום התואר, חשוב ללוות את הסטודנטים בהשתלבותם בשוק העבודה.

באמצעות תכניות המרכז הרבות, אנחנו מכשירים את הסטודנטים והבוגרים לראיונות עבודה, מסייעים להם במציאת משרות בתחום לימודיהם, מקנים להם כלים עדכניים להשתלבות בתעשייה ובמשק, והנתונים מדברים בעד עצמם. בסקר הבוגרים האחרון שערכנו עלה כי 91% מהבוגרים העובדים, עובדים בתחום אותו למדו או לחלופין המשיכו לתארים מתקדמים.

מלבד החתירה למצוינות אקדמית והכשרה מקצועית, יש לנו גם מחויבות חברתית, מחויבות לעודד התנדבות בקהילה. אנו עושים זאת באמצעות מערך מלגות למאות סטודנטים שלנו שלוקחים חלק בפעילויות שונות למען ציבור התושבים בירושלים והסביבה, מידי שנה. נוסף לכך וחשוב אף יותר, אנו מלמדים את הסטודנטים שלנו להשפיע על החברה באמצעות המקצוע אותו הם לומדים.

 אני רוצה לברך ולהודות לכל מי ששייך למשפחת המכללה האקדמית הדסה. עלינו להמשיך לצעוד קדימה, לחתור למצוינות בכל מישורי הפעילות שלנו, כדי לשמור על מעמדנו כאחד מהמוסדות האקדמיים הטובים בישראל. 

יחד - סטודנטים, מרצים ועובדים, אנחנו אקדמיה מובילה בעולם משתנה.

שלכם,
פרופ' ברטולד פרידלנדר, נשיא המכללה האקדמית הדסה

דוח הנשיא 2019 (באנגלית)

אולי יעניין אותך גם...