הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

על המכללה   כל מה שקורה

תערוכה חדשה למפות את הפצע | מעשי ריפוי במרחב 2010-2022

12/12/22 , 14:00 - 12:00 | עיצוב תעשייתי מכליל, החוג ע"ש דן לעיצוב יצירתי למין האנושי

הגלריה לצילום ע"ש יוסי נחמיאס-החוג לתקשורת צילומית המכללה האקדמית הדסה  פותחת תערוכה חדשה

 

אריאן ליטמן – למפות את הפצע -מעשי ריפוי במרחב 2010-2022

אוצרת: יהודית גואטה

"במהלך האינתיפאדה השנייה כשהאלימות הפכה למציאות יומיומית, יצרתי בסטודיו שלי מפות של ירושלים בכוונה לעבד פחד. במרץ 2002 בעקבות פיגוע ההתאבדות בבית קפה מומנט במרכז ירושלים, עזבתי את הסטודיו שלי, והלכתי אל קווי הגבול של ירושלים. תחילה כאזרחית, ואחר כך כצלמת עיתונות. תיעדתי הקמת מחסומים וחומות. מהלך זה הביא ליצירת גוף עבודות חדש "ארץ גבול". המפגשים הפיזיים עם אירועים אלימים בשטחים כמו גם ההתנתקות הטראומטית מרצועת עזה שסיקרתי ב-2005 השפיעו עמוקות על השקפת עולמי ועל האמנות שלי.

עד מלחמת לבנון השנייה (2006) ומבצע עופרת יצוקה בעזה (2009), הרגשתי צורך לבטא את 'הפצע' בצורה סמלית.

ב- 2008 הצגתי 3 מפות מתוך "ניתוח כירורגי", מפות שנוצרו במיצג בבית הספר האנגליקני בירושלים (2004) במהלכה נחתכו, נתפרו ונחבשו בתחבושות גזה מבד גבס  מפות של ירושלים . ב- 2009, בתי הצעירה סבלה מכוויות מדרגה שלישית שדרשו השתלות עור וחבישה יומיומית עם תחבושות גזה רפואיות סטריליות. מאז אותו אירוע, אני משתמשת בהן והן מהוות חומר מושלם לריפוי סימבולי של טראומות רגשיות תוצר של פצעים פוליטיים, היסטוריים, אקולוגיים וטופוגרפיים של הנוף, המפה והגוף.

פעולת ה"לבוש"/"כיסוי" מהדהדת את תפקידן ההיסטורי של נשים כמטפלות בבתי חולים ובשדות הקרב.(בעוד שמופע התפירה מהדהד נשים השוזרות את גורלן האלטרנטיבי בסיפורים מיתיים).

במהלך השנים יצרתי סרטים קצרים רבים של פעולת ריפוי פרפורמטיבית-ספציפית לאתר קונקרטי-המתבצעת על פני הנוף ומסומנת בתהליך מיפוי של מרחב לימינלי זה של פצע, לפעמים בלתי נראה ונשכח, אך תמיד נוכח בזיכרון הנוף, העיר, הגוף והנפש"

 

אריאן ליטמן, מרצה בחוג לעיצוב תעשייתי מכליל ע"ש דן לעיצוב יצירתי למען המין האנושי במכללה האקדמית הדסה  ירושלים. ילידת שוויץ. אמנית בינתחומית שחיה בישראל מ- 1981 בוגרת תואר ראשון בבצלאל ותואר שני באמנות ואסתטיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. החל משנות ה - 90 הציגה ליטמן בגלריות ובמוזיאונים מרכזיים

בישראל, ובהם מוזיאון ישראל ירושלים, מוזיאון תל אביב, משכן לאמנות עין חרוד, מוזיאון הרצליה, מוזיאון חיפה, מוזיאון ארץ ישראל ועוד. היא זכתה במספר פרסים ובשנת 2012 זכתה במענק של קרן ארטיס.