על המכללה   כל מה שקורה

ברכות לאיה בן רון, שתייצג את ישראל בביאנלה בוונציה

16/07/2018 | חזן רמי | תקשורת צילומית

ברכות לאיה בן רון מהחוג לתקשורת צילומית במכללה אשר תייצג את ישראל בביאנלה של ונציה - תערוכת האמנות הבינלאומית שתיערך ב-ונציה בשנה הבאה. בכך מצטרפת בן רון לשורה ארוכה של אמנים ישראלים בולטים אשר ייצגו את ישראל בעבר במסגרת זו.

איה בן רון היא אמנית מולטידיסציפלינרית בעלת תואר שני מ-Goldsmith’s College בלונדון. פרופסור בבית ספר לאמנויות באוניברסיטת חיפה ומלמדת במכללה האקדמית הדסה, בחוג לתקשורת צילומית. עבודתה כוללת פרויקטים תלויי מקום, מיצבים, עבודות וידאו וסרטים דוקומנטרים, שנעשו תוך שיתופי פעולה עם בתי חולים ומוסדות רפואיים בארץ ובעולם. בן רון זכתה בפרסים רבים, בהם פרס עידוד היצירה של משרד התרבות (2016), פרס דיזינגוף (2011), פרס ישראכרט לאמן ישראלי של מוזיאון תל-אביב (2009) ופרס שרת התרבות (2008). הציגה תערוכות רבות, הצבות תלוית מקום והקרנות והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות במוזיאונים ובגלריות מובילים בארץ ובעולם. בין החללים והאירועים שבהם הציגה את עבודתה: מוזיאון ישראל, ירושלים, המבורגר בנהוף, ברלין, המוזיאון לאמנות עכשווית, שנחאי, המוזיאון להיסטוריה רפואית, ברלין, הביאנלה של בוסאן, דרום קוריאה, המוזיאון לאמנות מודרנית בוורשה, מרכז רפואי מקסימה ומוזיאון ואן-אבה, איינדהובן, ומוזיאון הרצליה.

בית חולים שדה X, אשר יציג בביתן הישראלי בביאנלה, הוא שלב ראשון בפרויקט מקיף של האמנית. זהו גוף שמטפל ב׳רעות חולות׳ באמצעות בדיקה, אבחון וטיפול בערכים שהושחתו או נפגעו.

בית חולים שדה x הוא פלטפורמה דינמית, מודל שמשלב את התכונות הייחודיות של בית חולים שדה עם פונקציות של בית חולים רגיל. בית חולים זה, מאופיין בארעיות וניידות ומתמקם בכל פעם במבנה קיים שנמצא באזור האסון שאליו הוא מגיע. בית החולים מודולרי מבחינת פריסתו במבנה הקיים, ומתמקד ב׳רעות החולות׳ שמאפיינות את האזור. בראש בית החולים שיוקם בביתן הישראלי בוונציה יעמדו האמנית איה בן רון והאוצר אבי לובין, ופעולותיו וערכיו ינוסחו בשיתוף צוות מחקר – אנשי ונשות תרבות, אקדמיה, רפואה, פוליטיקה, צבא וכלכלה. הטיפולים השונים יכללו עבודות וידאו של מספר יוצרים/ות שיבחרו על ידי בן רון ולובין בהתייעצות עם הצוות. במסגרת הביאנלה בוונציה מוצעים טיפולים במספר ערכים שהושחתו, כגון משפחה, חופש, ושוויון. כל מטופל/מבקר יבחר תכנית טיפולים אחת בערך ספציפי, ויוכל לחזור גם לטיפולים בערכים נוספים. ׳יועצות-ערכים׳ ילוו וידריכו את המטופלים/מבקרים בעת שהותם בביתן.

לקריאה נוספת באתר האינטרנט של איה בן רון
לדף הבית של החוג לתקשורת צילומית
לעדכונים שוטפים - דף הפייסבוק של החוג לתקשורת צילומית

מתוך הפרויקט בית חולים שדה X