על המכללה   כל מה שקורה

סיור לימודי: אספקת מים לתושבי ירושלים כיום ובעת העתיקה

08/04/2018 | ד"ר גון ג'ני | מדעי איכות הסביבה

במסגרת קורס טיפול במי שתייה לסטודנטים בשנה ג' בתוכנית למדעי איכות הסביבה מוענקת לסטודנטים נקודת מבט ייחודית על הטיפול במי שתייה בעולם בכלל ובישראל בפרט. הסטודנטים לומדים שהטיפול המודרני במים אינו אלא צורה חדשנית של דרכי הטיפול העתיקות שדומה שהן קיימות מאז ומעולם אם כי בלבוש שמתחדש לפרקים. ככלות הכול, הובלת מים ממקורות מים מרוחקים למוקדי הצריכה, אגירת המים לעונות ושנים שחונות, הרחקת חלקיקים מרחפים ממים ואפילו שמירת המים מפני מזהמים ואויבים כולם צרכים שעמם התמודדו ספקי המים מאז היווצרות הערים והתרחבותן. עם תהליך העיור, מקורות המים שלידם הוקמו הערים כבר לא הספיקו לספק את צרכי העיר היה צורך לנייד כמויות מים גדלות והולכות ממרחק. את הקורס מנחה ד"ר ג'ני גון.

בסיור עם תלמידי שנה ג', נלמדה האבולוציה מהישן לחדש והסטודנטים למדו להכיר את מערכת אספקת המים העכשווית והטיפול המודרני במי שתייה בירושלים וגם כיצד תושבי ירושלים התמודדו עם מצוקות דומות כבר לפני אלפי שנים.

הסיור החל במאגר המים המודרני והגדול במזרח התיכון שבשכונת בית וגן בירושלים. מר עדיאל הכט (בוגר החוג למדעי הסביבה במכללה), מהנדס חברת הגיחון (ספקית המים של העיר ירושלים),  סקר את אגירת המים בירושלים כיום, הסביר כיצד מתפקד מאגר מודרני בסדר גודל שכזה, הציג את האתגרים הכרוכים בהובלת המים מהשפלה לירושלים וסקר את הדרך שבה חברת הגיחון מנטרת ומבטיחה את איכות מי השתייה לתושבים. 

מחברת הגיחון פנה הסיור למעיין הגיחון, מקור שמה של חברת המים המודרנית של העיר ובו למדו הסטודנטים על ביטחון מים בעת העתיקה, בכל דור ודור צרכי הביטחון גדלים ובירושלים הם תמיד מאתגרים יותר מבמקומות אחרים. הובלת מים לירושלים מבריכות שלמה בימי בית שני היוותה מבצע הנדסי גדול לאין שיעור מהקו הראשון שבאמצעותו הובילו הבריטים מחצית מאספקת המים של ירושלים מנחל הירקון והקו החמישי מהשפלה לירושלים, שמתוכנן לשנת 2025 במסגרת מערכת אספקת המים המודרנית של העיר יהיה גדול יותר מקודמיו אולם יהווה מבצע הנדסי דל בהשוואה לניסים הטכנולוגיים שליוו את אספקת המים לעיר במשך אלפי שנים.

מתוך הסיור בתמונות: