על המכללה   כל מה שקורה

סיפור התמחות- אסף ישעיהו

04/10/2018 | ד"ר אילת ברנהולץ | מדעי המעבדה הרפואית

אסף ישעיהו, סטודנט בחוג למדעי המעבדה הרפואית, מספר על ההתמחות שלו:

המעבדה לביוכימיה קלינית, הינה חלק מאגף המעבדות של בית החולים איכילוב. המעבדה מבצעת בדיקות עבור המחלקות ומרפאות השונות בביה"ח, אנשים פרטיים, מוסדות מחקר וגורמי חוץ. המעבדה מחולקת למספר יחידות-

  • מוקד: תהליך הפרא-אנליטי - מתבצע מיון של הדגימות על פי קבוצת הגורם השולח, סוג הבדיקה ושולחים את הדגימות ליעדם בהתאם למעבדה המבצעת.
  • היחידה לבדיקות שיגרה: מבצעת בדיקות מיוחדות כגון ניטור רמת ליתיום בדם, רמת פסבדוכולין אסטרז, ליפאז, ניטור רמת תרופות בדם (דיגוקסין, אקמול, גנטמאצין), ניטור גורמי סיכון למחלות קרדיווסקולריות (פרופיל שומנים,CRP).
  • היחידה לבדיקות דחופות: ייחודה של המעבדה בטיפול הפרטני בכל דגימה ודגימה מיד עם הגעתה ליחידה לצורך מתן תשובה מהירה למחלקה השולחת. המערכת בה מבוצעות הבדיקות מקנה עדיפות לדגימות מן היחידה לבדיקות דחופות, כך שהתשובות עבורן מתקבלות במהירות תוך כ-40 דקות מרגע הגעת הדגימה.
  • היחידה לבדיקות מיוחדות: ביחידה זו מבוצעות בה בדיקות בשיטת HPLC. שיטה זו מדויקת ביותר ומצריכה כוח אדם מיומן. הבדיקות המיוחדות הדרושות כעזר באבחון גידולים שונים.

המעבדה בביוכימיה קלינית של בית החולים "איכילוב", בהנחייתה של ד"ר גולדניר אילנה מנהלת המעבדה, אפשרה לי ללמוד ולהתנסות בשיטות מגוונות של בדיקות לאבחון וזיהוי מחלות למיניהן. בנוסף התפלאתי לגלות עד כמה בדיקות ניתן להפיק ממבחנה אחת של דם.
אני ממליץ על התמחות במעבדה זו, מכיוון שהמעבדה אפשרה לי ללמוד ולהתנסות בשיטות מגוונות של בדיקות לאבחון וזיהוי מחלות למיניהן. בנוסף צוות המעבדה היה קשוב, אכפתי ומקצועי.

על ההתמחות בחוג למדעי המעבדה הרפואית:

על מנת לסיים את התואר ולצורך קבלת רישיון של עובד מעבדה רפואית, מתמחים הסטודנטים בחוג למדעי המעבדה הרפואית במעבדות רפואיות בבתי חולים ובקופות חולים.

ההתמחות מתבצעת בחופשת הקיץ שבין שנה ב' לשנה ג'. סוגי ההתמחויות רבים ומגוונים:
מיקרוביולוגיה, ביוכימיה, המטולוגיה, טוקסיקולגיה, וירולוגיה, גנטיקה, IVF, פתולוגיה, אנדוקרינולוגיה, רפואה דחופה ועוד.

לדף החוג למדעי המעבדה הרפואית

אסף ישעיהו במהלך התמחותו במעבדה