מלא/י פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

על המכללה   כל מה שקורה

ד"ר ענת בן דור התארחה במכללה

04/06/2019 | ד"ר אילת ברנהולץ | עוד על מדעי המעבדה הרפואית

ד"ר ענת בן דור, המנהלת המקצועית של מעבדות קופת חולים כללית, קריית עתידים, הגיעה להרצאה במכללה האקדמית הדסה במסגרת פעילות החוג למדעי המעבדה הרפואית. ד"ר בן דור הסבירה על מערך המעבדות של קופת חולים כללית, על מעבדות IVF ומעקב אחר עוברים לצורך השתלתם ועל התאמת בדיקות המעבדה לילדים.

ד"ר בן דור סיפרה בהרצאתה על מגוון התפקידים הקיימים במעבדות השונות לעובדי המעבדה הרפואית.

עובדי מעבדה יכולים להשתלב במעבדות שונות (כדוגמת: ביוכימיה, פתולוגיה, טוקסיקולוגיה, המטולוגיה, מיקרוביולוגיה, אימונולוגיה, וירולוגיה, גנטיקה ועוד). בכל אחד מהתחומים נדרשות מיומנויות שונות ותחומי העניין הם שונים ומגוונים.

בנוסף ישנה אפשרות להשתלב במערכת ההבטחת איכות במעבדות – תחום אשר נמצא בהתפתחות וצמיחה בשנים האחרונות ומהווה בסיס להתנהלות תקינה בכל מעבדה. היבט חשוב נוסף שהוצג בהרצאה הוא בדיקות מהירות המתבצעות ליד מיטת החולה הנקראות: POCT- Point-of-care testing. בדיקות אלו נחוצות במצבי חירום כמו בטיפול נמרץ ובחדרי ניתוח ומאפשרות קבלת תוצאה מיידית.

ד"ר בן דוד הרחיבה על נושא בדיקות מעבדה בילדים. הודגשו ההיבטים המיוחדים הקשורים בהתנהלות בתחום זה. דוגמא לאחת הבעיות היא נפחי דם בילודים - נפח הדם הנדרש לביצוע בדיקה תקינה הוא גדול, אך לקיחת דם בכמות רבה מידי מילוד עלולה לפגוע בריאותו. היבט נוסף בעייתי הוא צום בילודים - בדיקות דם רבות יש לבצע בצום אולם צום ממושך עלול לסכן ילוד. במיקרים כגון אלו יש לבצע התאמות מיוחדות וחשובות.

לצפייה בכתבה בנושא הפרייה חוץ גופית באמצעות אמבריוסקופ (ערוץ היו טיוב של המרכז הרפואי איכילוב)
לדף הבית של החוג למדעי המעבדה הרפואית

ד"ר ענת בן דור במהלך ההרצאה