הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

על המכללה   כל מה שקורה

מחקר חדש לליאור נעמתי שניידר - אדפטציית בתי החולים הציבוריים לתחרות עם שוק הבריאות הפרטי

01/12/2020 | ד"ר ליאור נעמתי שניידר | ניהול ארגוני שירות | ניהול ארגוני שירות M.A.

ד״ר ליאור נעמתי שניידרברכות לד״ר ליאור נעמתי שניידר, ראשת מסלול מערכות בריאות בחוג לניהול ארגוני שירות, על פרסום מחקרה החדש העוסק באדפטציית בתי החולים הציבוריים לתחרות עם שוק הבריאות הפרטי.

אודות המחקר

מערכות בריאות בעולם מתמודדות עם שינויים כלכליים דמוגרפים וטכנולוגים אליהם מתווספים שינויים סביבתיים ברמה המדינית וברמת החקיקה זאת בשילוב עם סביבה טכנולוגית מתפתחת, שינויים באורח החיים והשפעות פוליטיות חברתיות. בישראל שינויים ורפורמות בעשורים האחרונים הביאו ליצירת שוק דינמי ותחרותי. זאת יחד עם ערעור מעמד הרפואה הציבורית אל מול עליית קרנה של מערכת הבריאות הפרטית. שינויים אלו מאלצים את מערכות הבריאות וארגוניה לאמץ אסטרטגיות תחרותיות עסקיות המנוגדות פעמים רבות לאופייה של מערכת הבריאות הציבורית בישראל
במחקר זה נערך מיפוי התפיסות והשינויים המתחוללים בבתי החולים הציבורים כתגובה לתנאי התחרות מול מערכות פרטיות בתנאי שוק משתנה.

המחקר הינו מחקר איכותני על פי מודל התיאוריה מעוגנת בשדה אשר התבסס על 40 ראיונות עומק פתוחים, עם דמויות מפתח ממערכת הבריאות ומנהלים בדרגות ניהול שונות לרבות הנהלות בתי החולים ציבוריים.
על פי תוצאות המחקר ניתן לראות כי בתי החולים הציבורים מאמצים שינויים אסטרטגים עסקים תחרותיים והופכים לארגונים מוכווני לקוח. יחד עם זאת בשל מגבלות ושוני עקרוני משוק עסקי טהור ובשל נחיתותם בתפיסתם אל מול המערכת הציבורית הם נאלצים ליצר ארגוני כלאיים ופתרונות יצירתיים המשלבים שירותים פרטיים בתוכם ובכך משתנה שיווי המשקל והאיזון בין המערכת הציבורית לפרטית.

אימוץ דפוסים עסקיים במטרה לשרוד בשוק תחרותי לא שוויוני זה מנוגד לאופייה הציבורי של מערכת הבריאות ובכך מוביל למציאת פתרונות בהם קיים ערבוב מובנה בין פרטי וציבורי. מצב זה מביא את המערכת למצבים מיותרים של בזבוזים וכפילויות, מייצר מצב בו ההוצאה הפרטית על בריאות לנפש הולכת ועולה וכפועל יוצא גם מעלה את הפערים החברתיים כלכלים ובכך מעמיק את הפערים ואי השוויון בחברה הישראלית.

קישור למאמר המלא (אנגלית) באתר Emerald
דף הבית של החוג לניהול ארגוני שירות