הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

על המכללה   כל מה שקורה

תערוכה חדשה: מעבר גבול

12/05/2021 | תקשורת צילומית

הגלריה לצילום ע"ש יוסי נחמיאס בחוג לתקשורת צילומית, המכללה האקדמית הדסה, מציגה את תערוכתם של אייל בן יעיש, אמנון גרוף ועידו איז׳ק - 

"מעבר גבול"

אוצרת: רוני מרו

מעבר גבול הוא תחנה המשמשת למעבר, נקודה ספציפית בה אנו נעים בין הרצף שלפני לזה שאחרי,
למעשה זוהי הבחנה בין שני מצבים, מקומות, עולמות מושגים והגדרות. לעיתים נקודת אל-חזור מפעולה אחת לשניה
המנכיחה את התשוקה האנושית המנוגדת המבקשת לעבור דרך שלב זה, כמענה לצורך בשינוי, בתנועה ובפתרון.
מעבר הגבול מסמל עבורנו את התשוקה להיברידיות לצירופי כלאיים, למענה על שאלות פתוחות.

נקודת אל חזור בין החיים למוות, בין האפל למואר, בין שם לכאן, בין האני לאחר.

סוגיית מעבר הגבול מלווה אותנו כיוצרים בחיינו האישיים וכן בביטוי יצירתי, הצורך להתבונן במעברי הגבול על מנת
לחקור את השינוי ולבדוק האם נמצא בו האחר ממתין לבואנו, התשובה לחלומותינו הפתרון לבעיות, מיהו שומר הסף, בעל הסמכות, המחוקק השוער המשנים את הפוליטיות של הרגע הזה עבורנו.

התערוכה ״מעבר גבול״ מבקשת לבחון את נקודת המעבר כמושג היוצא מהקשרו, ככזה המפריד בין שני רצפים, מקומות, מצבים, או פעולות. תיעוד הרגע או המקום בו קורה השינוי הוא רגע קריטי שחשוב להתבונן בו ולאפיינו בנפרד מהרצף לפניו וזה שאחריו.

אייל בן יעיש | צלם חדשות ערוץ 12 בעשרים וחמש שנה האחרונות מתוכן עשר כצלם ראשי. בן יעיש מצלם במצלמת וידאו את רוב כתבות מהדורת החדשות, בארץ ובעולם. ברגעים בהם מצלמת הוידאו כבויה מצלם בן יעיש במצלמת כיס קטנה את הרגעים שתפסו את עינו הפרטית. צילום של רגע אינטימי בין זה הכללי לפרטי. המעבר של בן יעיש הוא בין צילום במבט רחב וברור המלווה כתבי חדשות לבין הרגע הפרטי של יוצר המתבונן בסיטואציה ללא צורך להסבירה או ללוותה במילים.

אמנון גרוף | אמן, היוצר במדיומים שונים , גרוף המגיע מעולם התקשורת החזותית, מבטא בסדרת הצילומים שלו את
נקודת ההמתנה במעברי הגבול בין רגע אחד למשנהו. בתנועתו הספונטנית בעיר מצלם גרוף פינות ישיבה אינטימיות. הכיסאות בהם לא יושב אף אחד ומוצבים על רצף אורבני רועש מהווים נקודת שקט במרחב העירוני. הזמנה למעבר בין הפרטי לציבורי, ההמתנה לבואם של אורחים, אזרחים. כתחנת מעבר בהתבגרותה של עיר.

עידו איז׳ק | צלם אופנה בשני העשורים האחרונים המלווה את עולם האופנה הישראלי באופן כמעט תיעודי. מצילום סטודיו מוקפד מלוטש ומוסר פנטזיה עבר לצילום במצלמת הטלפון הנייד, ומצלם את מאחורי הקלעים. הרגעים הרגילים, האינטימיים, לפני שאורות הבמה נדלקים והצופים מקבלים קסם מעובד. איז׳ק מאפיין את מעבר הגבול מהמציאות לפנטזיה ובכך חושף בפנינו את החיבור ביניהם.

רוני מרו | יוצרת, אוצרת וכותבת על עיצוב ואמנות שנים רבות.
המחקר האוצרותי שלה מתמקד בגבולות, במיפוי ובתנועת ההגירה בעולם. מרו מנסה להבין את הגדרת הגבול כמושג פסיכו-תרבותי. כיוצרת היא עוקבת אחר השתנותה של ההגדרה בעשורים האחרונים ובודקת כיצד ניתן להפעיל בעזרת יצירה, מניפולציות על הסימולקרות של מושגים אלה.

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב ימים א-ה מ-1000-1600, בין התאריכים 12.5.21-10.6.21 וע"פ הנחיות התו הסגול והוראות משרד הבריאות.

דימויים מתוך התערוכה: אייל בן יעיש | אמנון גרוף | עידו איז׳ק