על המכללה   כל מה שקורה

תערוכה חדשה | יהושע שוקה גלוטמן - הילולה במירון, שיבה מאוחרת.

27/02/2022 | תקשורת צילומית

יהושע שוקה גלוטמן -הילולה במירון: שיבה מאוחרת

 

"בקיץ 1976 סיימתי שנתיים מרתקות של לימודי צילום בחוג לצילום (כך היה נקרא אז) במכללת הדסה. המסע אליו יצאתי כאיש צעיר, מוליך אותי בהזדמנות מפתיעה עכשיו, חזרה לאותו המקום, והכל כבר קרה בדרך... שיבה מאוחרת זאת איננה מעוררת בי כל נוסטלגיה. היא מאפשרת לי להתבונן לאחור בהכרת תודה ובהוקרה למטען הערכי שאיתו יצאתי מאותן שנתיים. כמו בשיבה אודסאית אני חוזר לנקודת המוצא ממנה הפלגתי למרחקים, ורואה בשמחה את השפע שהתאפשר לי מאז.

בקיץ 1982 חזרתי לישראל לאחר שהות ממושכת בלונדון. בניסיון לחזור הביתה יצאתי לתור את הארץ. בהקשר זה עליתי, בפעם הראשונה בחיי בל"ג בעומר למירון, והשתתפתי בהילולת רבי שמעון בר יוחאי. מאז חזרתי ושבתי פעמים רבות לאירוע.

כשבוע לפני ל"ג בעומר האחרון הגיעו לידיי העותקים הטריים של ספרי האחרון: הילולה במירון. בספר ערכתי מבחר צילומים מכל השנים. בליל ל"ג בעומר הצבתי בפתח מתחם ההילולה דוכן, והצעתי למכירה את הספר לעולי הרגל הרבים שהגיעו. בדיעבד, הסתבר שהספר "שמר" עלי במרחק בטוח ממוקד ה"הדלקות" בהר, שהיה לזירת טרגדיה נוראית.

בתערוכה מוצגות עבודות צילום בשחור-לבן אותן צילמתי אנלוגית במהלך השנים. הם אינם מבקשים להקיף את מכלול ההיבטים של ההילולה. הם מייצגים את המבט המשתאה והפליאה מעוצמת ההתרחשות העשירה. מול הלך הרוח הסוחף של החוגגים הנישאים על גל של התלהבות, שמחה ותקווה קשה להישאר אדיש או מרוחק.

כמו כן בחלל נפרד בתערוכה מוקרן מבחר של סרטונים ובהם "מכתבי צילומים" שיצרתי ושלחתי במהלך שנות הקורונה. המכתבים מסמנים את ה"כאן ועכשיו" של המסע שלי, והם בחזקת שלוש נקודות האומרות: תם ולא נשלם, ונכון לרגע זה..."

יהושע שוקה גלוטמן אבירים, 2022

פתיחה ושיח בגלריה 23.2.22 בשעה 12:00
נעילה 31.3.22
הגלריה פתוחה בימים א-ה בן השעות 10:00-20:00 | רחוב הנביאים 37 ירושלים.

 

הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!