הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

על המכללה   כל מה שקורה

עשרת הדברות למוצרי קוסמטיקה ובריאות העיניים

02/11/2020 פרופ' אריאלה גורדון שאג ,ד"ר ליאת גנץ | אופטומטריה | מדעי הראייה והאופטומטריה M.Optom.

מלבד מוצרי קוסמטיקה לשימוש יום יומי, קיימות כיום מגוון אפשרויות לאיפור קבוע המיועדות לשיפור המראה והדגשת תווי הפנים. ד"ר טרייסי דול, אופטומטריסטית מומחית לנושא עין יבשה ומרצה לאופטומטריה באוניברסיטת פסיפיק בארה"ב התארחה להרצאה מקוונת בחוג לאופטומטריה במכללה האקדמית הדסה והרצתה על סכנות מוצרי קוסמטיקה לעיניים. במסגרת הרצאתה, סקרה ד"ר דול את "עשרת הדברות" של קוסמטיקה ושמירה על בריאות העיניים.

1. החלפת מסקרה בכל שלושה עד שישה חודשים. בנוסף, יש לנקות את המברשת עם מים באופן קבוע.

2. הקפדה על תאריך תפוקה של מוצרים. מוצרים קוסמטיים רבים מסומנים על ידי הסמל הבא: 

סמל זה מייצג את התאריך בו החומר המשמר של המוצר הקוסמטי כבר אינו יעיל במניעת חיידקים ועובש.

3. עדיף להשתמש במוצרים קוסמטים שאינם עמידים במים (כך שניתן להסירם בקלות בסוף היום).

4. כאשר מוצרי איפור נוזלים וחודרים לעין ישנה סכנה של חדירת חיידקים שאינם רצויים לתוך העין. לכן בשימוש בטיפות הרטבה לעין יבשה, רצוי לטפטף באיזור הריסים התחתון ולא העליון כדי למנוע מהמסקרה לנזול לתוך העין.

5. צלליות- עדיף להימנע מצבעים בהירים, נאון, ומנצנצים. כאשר מתאפרים עם איפור על בסיס אבקה, רצוי לנער את העודפים לתוך הכיור לפני ששמים על הפנים. עודפי איפור נוהגים ליפול על העיניים ועלולים לגרות את העין.

6. עפרונות תוחמים- נהוג לתחום את הבסיס הפנימי של העין, האיזור שמכיל בלוטות מייבומיאן. עדיף לתחום את העין מחוץ לאיזור זה. זה אולי חצי מ"מ יותר נמוך, אך משמעותי לטווח ארוך.

7. יש להקפיד להסיר את האיפור בכל ערב. עדיף לא עם מוצרים שמכילים הרבה מאוד רכיבים (שעלולים להכיל חומרים שמגרים את העור) וגם לא מוצרים מבוססי שמנים. מטליות מיקרופיבר ומים זו השיטה הבריאה ביותר לעיניים להורדת איפור. 

8. להימנע מקרמי פנים עם retinoic acid זה עלול לגרום לעין יבשה.

9. דוכנים עם טסטרים של קוסמטיקה מלאים בחיידקים. הטסטרים עוברים מעין לעין, לא עוברים חיטוי וניקוי. במקרים שבהם כן מחטאים, בד"כ החיטוי כולל ספריי אלכוהולי וניגוב שעדיין מותיר כמות מכובדת של חיידקים על המברשות. לכן כדאי להימנע מטסטרים או לבקש מנציגי המכירות שמציעים את ההתנסות לפתוח חבילה חדשה.

10. לא להעביר איפור מאדם לאדם.

איפור עיניים

למידע נוסף אודות בריאות העין ואיפור (באתר US national library of medicin)
דף הבית של החוג לאופטומטריה
פורסם גם באתר מאקו - עשרת הדיברות למוצרי קוסמטיקה ובריאות העיניים

*פרופ' אריאלה גורדון-שאג היא ראשת החוג לאופטומטריה, ד"ר ליאת גנץ היא ראשת התכנית לתואר שני במדעי הראייה והאופטומטריה במכללה האקדמית הדסה ירושלים.