ביה”ס הבינתחומי לבריאות חברה ומדע |
הפרעות בתקשורת
B.A
להיות משמעותי ומעורב בשיפור איכות חייהם של לקויי שמיעה, תקשורת, שפה, דיבור.

סגל החוג

 •  
  בסר אבי

  פרופ' בסר אבי
  (Ph.D.)

  ראש החוג

 •  
  סימן טוב יהודית

  סימן טוב יהודית

  רכזת החוג

  שעות קבלה:
  09:00 - 13:00
 •  
  אדלמן כהתיה

  ד"ר אדלמן כהתיה
  (Ph.D.)

  מרצה

 •  
  אהרון אן

  ד"ר אהרון אן
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר אן אהרן היא מרצה לפסיכולוגיה במכללה אקדמית הדסה, בחוגים להפרעות בתקשורת ולמדעי ההתנהגות. 

  כמו כן, היא מלמדת פסיכולוגיה בבית הספר לריפוי בעיסוק באוניברסיטה העברית. השכלתה כוללת תארים ראשונים במתמטיקה, פסיכולוגיה וסוציולוגיה מהאוניברסיטה העברית; לימודי בלשנות ורומאניסטיקה; תואר שני בפסיכולוגיה חברתית, ודוקטורט בפסיכולוגיה חברתית-קוגניטיבית. 

  מבין תחומי העניין האקדמי שלה: מנגנונים קוגניטיביים המעורבים בחשיבה הֵקשֶרִית וסטראוטיפית; היבטים מודעים ובלתי מודעים של דעות קדומות; הממשק שבין חשיבה לשפה (סמנטיקה ופרגמטיקה); פסִיכו-נַרַטולוגיׇה והשפעת תפיסות הקורא על משמעות הטקסט הנקרא.

   

 •  
  אולניק דפנה

  אולניק דפנה
  (M.A.)

  מרצה

  דפנה אולניק היא מרצה בחוג להפרעות בתקשורת, קלינאית תקשורת ומנהלת מרכז אדלר לאפזיה במכללה האקדמית הדסה. 

  דפנה אולניק סיימה את לימודי התואר הראשון והשני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב בשנת 1996,בשנת 2000  סיימה לימודי תעודה של הנחיית קבוצות בסמינר הקיבוצים. 

  מרצה בחוג להפרעות בתקשורת בקורסים העוסקים בשיקום של הפרעות שפה ודיבור אצל מבוגרים-אפזיה ובקורסים של ההתנסות והאינטגרציה הקלינית בשנים ג ו ד. דפנה אולניק הינה קלינאית תקשורת בכירה המתמחה בשיקום של הפרעות שפה ודיבור נרכשות אחרי אירוע מוחי – אפזיה.  

  בשנים 1990-2004 עבדה כקלינאית תקשורת במחלקה להפרעות בתקשורת בבית החולים לוינשטיין, במסגרת עבודתה עסקה בהדרכת סטודנטים  ובמחקר. תחומי  המחקר שלה התמקד התייחסו לקשר שבין הפקת ג'סטות לתהליכי הפקת דיבור אצל אנשים עם אפזיה, טיפול קבוצתי לאנשים עם אפזיה והגישה הסוציאלית לטיפול באפזיה. 

  החל משנת 2000 דפנה אולניק החלה לפתח בארץ את תחום הטיפול הקבוצתי בקרב אנשים עם אפזיה. 

  משנת 2004 עוסקת בפיתוח והטמעת הגישה הסוציאלית לטיפול באפזיה בארץ. 

  בשנת 2007 היתה שותפה בהקמת מרכז אדלר לאפזיה , דפנה מנהלת את המרכז הפועל בחוג להפרעות בתקשורת במכללה, מרכז אדלר לאפזיה הינו מרכז שיקומי חברתי ייחודי בארץ המיישם בפועל את עקרונות הגישה הסוציאלית לטיפול באפזיה ומהווה מסגרת הדרכה לסטודנטים בחוג להפרעות בתקשורת ולאנשי מקצוע מכל הארץ.   

  החל משנת 2014 דפנה היא חברה בקבוצת לימוד ומחקר הפועלת במסגרת ארגון  ה  COST האירופאי :

  .   Collaboration of Aphasia Trialist (CATS)

   במסגרת זו היתה שותפה במחקרים שהתמקדו באיכות החיים של אנשים עם אפזיה ובהנגשת השיח הרפואי לאנשים עם אפזיה. כיום עוסקת במחקר בנושאים של איכות חיים של אנשים עם אפזיה, הדרכת פרטנרים לתקשורת ופיתוח כלים לניתוח שיח תקשורתי של אנשים עם אפזיה.

 •  
  אליאש תמר

  אליאש תמר
  (B.A.)

  מרצה

 •  
  ארנטל פנינה

  ארנטל פנינה

  מרצה

 •  
  אשכנזי אורית

  ד"ר אשכנזי אורית
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר אורית אשכנזי מרצה בחוג להפרעות בתקשורת במכללה האקדמית הדסה,  קלינאית תקשורת, מדריכת קלינאי תקשורת במשרד החינוך ועוסקת במחקר. 

  ד"ר אורית אשכנזי סיימה את לימודי התואר הראשון והשני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל אביב. נושא התיזה בתואר השני היה "התפתחות הבנת הומור לשוני והקשר שלה לכישורים מטה-לשוניים אצל ילדים, בוגרים ומבוגרים". ב 2015 קיבלה דוקטורט כפול מבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב ומהמחלקה לבלשנות באוניברסיטת אנטוורפן. נושא עבודת הדוקטורט היה "יחסי תשומה –תפוקה בראשית רכישת הפועל העברי".

  בנוסף להיותה מרצה בנושאים שונים בחוג להפרעות בתקשורת במכללה (התפתחות תקינה של תקשורת שפה ודיבור ולקויות למידה בתואר הראשון ושפה ברצף האוטיזם בתואר השני) ד"ר אורית אשכנזי עוסקת במחקר בנושאים שונים הקשורים ליחסי תשומה תפוקה ברכישת שפה תוך ניתוח מאפיינים שונים של תשומת הורים וגננות ומאפייני תפוקת ילדים בגיל הרך והקשר ביניהם. נושא מרכזי נוסף במחקר הוא רכישת הפועל העברי על מאפייניו השונים ומאפייני מערכת בנייני הפועל בעברית. חלק מן המחקרים מתבצעים בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת תל אביב וחלקם במסגרת הנחיית עבודות סמינריוניות במכללה. 

  ד"ר אורית אשכנזי עובדת גם כקלינאית תקשורת ומטפלת במגוון לקויות תקשורת שפה ודיבור אצל ילדים מהגיל הרך ועד גיל בית ספר יסודי ומדריכה קלינאי תקשורת העובדים בגני עיכוב התפתחותי, כיתות לקויי למידה וכיתות תקשורת במסגרת משרד החינוך.

 •  
  בן דוד אביבית

  ד"ר בן דוד אביבית
  (Ph.D.)

  מרצה בכירה

  ד"ר אביבית בן-דוד היא מרצה בכירה בחוג להפרעות בתקשורת, המכללה האקדמית הדסה וקלינאית תקשורת.

  ד"ר אביבית בן-דוד סיימה את לימודי התואר הראשון והשני בהפרעות בתקשורת באוניברסיטת תל-אביב. את לימודי הדוקטורט סיימה בחוג לבלשנות באוניברסיטת תל-אביב. נושא עבודת הדוקטורט היה: רכישת שפה לאור תיאוריה פונולוגית ועסקה בתיאור ובניתוח של רכישת הפונולוגיה בקרב ילדים דוברי עברית.

  ד"ר אביבית בן-דוד מלמדת מגוון קורסים תאורטיים וקליניים בחוג להפרעות בתקשורת במכללה, מנחה עבודות סמינריוניות בתכניות התואר הראשון והשני ומשתתפת במספר וועדות בחוג ובמכללה.

  תחומי המחקר של ד"ר אביבית בן-דוד הם רכישת הפונולוגיה וההיגוי בקרב ילדים דוברי עברית ודוברי ערבית בעלי התפתחות טיפוסית ובעלי לקויות היגוי. בנוסף היא חברה בקבוצת חוקרים מרחבי העולם העוסקת במחקר בתחום רב-לשוניות בקרב ילדים עם הפרעות היגוי:  "International Expert Panel on Multilingual Children’s Speech".

  ד"ר אביבית בן-דוד פיתחה שיטת טיפול לילדים עם הפרעות היגוי מורכבות ואפרקסיה של הדיבור בילדות והיא מפתחת מגוון כלי הערכה לאוכלוסיות אלו.

  כקלינאית תקשורת, ד"ר אביבית בן-דוד מטפלת בילדים בעלי לקויות היגוי מגוונות, מדריכה קלינאיות תקשורת ומעבירה סדנאות בנושאי אבחון וטיפול בלקויות היגוי בכלל ובאפרקסיה של הדיבור בילדות בפרט.

  החל משנת 2019, ד"ר אביבית בן-דוד היא העורכת הראשית של כתב העת של האגודה הישראלית של קלינאי התקשורת  "ד"ש ברשת". כמו כן היא חברה בפורום "אפרקסיה של הדיבור בילדות" באגודת קלינאי התקשורת. פורום זה אחראי על כתיבת נייר עמדה בתחום זה וכן קידום הידע והכישורים הקליניים של קלינאי התקשורת בנושא אפרקסיה של הדיבור בילדות. 

 •  
  בראנד דבורה

  ד"ר בראנד דבורה
  (Ph.D)

  מרצה
  ראש תחום אודיולוגיה