ביה”ס הבינתחומי לבריאות חברה ומדע |
מדעי המעבדה הרפואית
B.Med.Lab.Sc.
לימודי מעבדה מעשיים - מקצוע לחיים

סגל החוג

 •  
  איילת ארבל-עדן

  ד"ר איילת ארבל-עדן
  (Ph.D.)

  ראש החוג

  שעות קבלה:
  ימי חמישי לאורך כל הסמסטר בין השעות 14:00-15:00

  את הכשרתי האקדמית והמחקרית רכשתי באוניברסיטה העברית במחלקה לגנטיקה בנושאים של תיקון DNA תוך התמקדות במנגנונים של רקומבינציה הומולוגית. המשכתי ללימודי פוסט-דוקטוראט במעבדתו של Prof. James. E. Haber שבאוניברסיטת Brandeis בבוסטון ארה"ב, שם חקרתי את האופן בו תאים מפעילים מערכות Checkpoint (נקודות –בקרה בשלב G2-M) לאחר נזק של שבירה דו-גדילית ב-DNA.
  עם שובי ארצה השתלבתי בסגל ההוראה של המכללה האקדמית הדסה בחוגים של ביה"ס למדעי הבריאות והחיים, וכן חזרתי למחלקה לגנטיקה באוניברסיטה העברית כחוקרת-עמיתה בשיתוף עם פרופ' גיורא שמחן. כיום אני חוקרת את המנגנון הגנטי והמולקולרי העומד בבסיס התרחשות מוגברת של מוטציות בזמן ארועי הרקומבינציה במיוזה.

  לקריאה על מעבדת המחקר

  בנוסף להיותי מרצה בכירה במכללה האקדמית הדסה, כיהנתי במשך 4 שנים (2013-2017) כראש האקדמי של תכנית המצטיינים "מעל ומעבר" של המכללה. זוהי תכנית תלת שנתית לקידום מצוינות ומנהיגות חברתית בקרב סטודנטים נבחרים במכללה. הסטודנטים בתכנית מקבלים כלים, מיומנויות וליווי להקמה של פרויקטים חברתיים ברי קיימא תוך התייחסות ערה לערכים ושיח על מנהיגות ומנהיגים.

  באופן אישי, חשובה לי מאוד תרומה והתנדבות בקהילה. אני פעילה ומובילה מספר פרוייקטים בשכונת מגורי בירושלים. הייתי בגרעין המייסד של הגינה הקהילתית הראשונה בירושלים "בוסתניה" וכיום אני יוזמת ומובילה פרוייקט ייחודי הקרוי "רוקמים חלום", שבו עולים יהודים מאתיופיה רוקמים רקמות מסורתיות ויחד אנו הופכים הריקמות למוצר בר-מכירה. חזוננו הוא לשמר אומנות ססגונית זו המלמדת על תרבותם העשירה של יהודי אתיופיה.

  טלפון: 02-6586106; מעבדה: 02-6586048

 •  
  סתיו בנימין

  סתיו בנימין

  רכזת החוג

 •  
  עודד כאנר

  פרופ' עודד כאנר
  (Ph.D.)

  מרצה בכיר

  שעות קבלה:
  יום ג' 12:00-13:00

  פעילותי המדעית בשנים האחרונות מתאפיינת במחקר ניסויי ובמחקר ספרותי.

  מחקרים ניסויים:

  1) ביצוע מחקר ניסויי בתחום הדטרמינציה של ציר עובר העוף, פורסם: (Khaner, O. 2007).
  The importance of the posterior midline region for axis initiation at early stages of avian development.
  (Int J Dev Biol. 51 131-137. (Khaner, O. 2007.
  Embryonic polarity and axis determination in the early avian blastoderm. Trends in Dev Biol. 2 61-69.
  שני המאמרים דנים בנושא קביעת ציר העובר, ומבוססים על סדרות ארוכות של ניסויים בהם הצלחתי להדגים את חשיבותו אל האזור האחורי-מרכזי של בלסטודרם העוף, כמוקד המכתיב את כיווניות התפתחותו של ציר העובר.
  שני מחקרים אלה מתוספים לקבוצת כלל המחקרים שחקרתי בתחום התפתחותו של עובר העוף, ומסכמים הלכה למעשה שנים רבות של מחקר. המסקנות שאליהן הגעתי בניסויים אלה משמשים נדבך חשוב למדענים החוקרים את ההיבטים המולקולרים של תהליכי התפתחותו של עובר העוף.

  2) שיתוף פעולה עם פרופ' אביהו קלר מהמחלקה לאנטומיה ואמבריולוגיה, בבית הספר לרפואה. נושא המחקר במעבדתו הוא מסלול צמיחתם והשתלבותם של נויירונים בעת התפתחותו של חוט השדרה, בעובר העוף. הניסיון והמיומנות הרבה שיש לי בתחום התפתחות עובר העוף תורמים רבות למחקר זה. במחקר אנו מנסים לבחון אילו מולקולות משתלבות במנגנוני האיתות המסמנים לסוגי תאים שונים לצמוח ולהקשר למקומות ייחודיים בחוט השדרה. תוצאות ראשוניות של מחקר זה נושאות פרי, ואנו מתכוונים להדק את שיתוף הפעולה בתחום זה. 

  מחקר ספרותי:

  תחום אחד, בו יש לי הרקע הניסויי בנושא ההתפתחות של ציר עובר העוף. בסקירה זו סיכמתי שנים רבות של מחקר מדעי ניסויי, והדגשתי את הבנתי המדעית לדרך התפתחותו ההדרגתית של ציר העובר.
  (Khaner, O. 2007).
  Morphogenetic mechanisms for axis formation in the avian embryo: a morphological  approach.
  Trends in Dev Biol. 2 35-44.

  הנושא האחר אותו אני חוקר הוא ההתפתחות האבולוציונית של בעלי החוליות. בתחום זה פרסמתי מאמר שעיקרו הוא השינויים המהותיים בהתפתחותם הפילוגנטית של בעלי החוליות.
  (Khaner, O. 2007).
  Vertebrate innovations during evolution.
  Integrative Zoology 2 60-67.

  נושא אחר שאני חוקר בתקופה האחרונה הוא הנושא הקשור בהתפתחות הביצה האמניוטית. ביצה זו שראשית דרכה האבולוציונית בזוחלים, שינתה את פני האבולוציה של בעלי החוליות היבשתיים. היא זו שהקנתה לעובריהן את היכולת להתפתח בתנאי יבשה, וממנה נגזרת התפתחותה של שלית היונקים. ערכו של מחקר זה רב משום שהוא שופך אור על אחד השלבים העלומים באבולוציה של בעלי החוליות היבשתיים. הרקע המדעי שלי מהאמבריולוגיה של העופות, ומהבנת ההתפתחות האבולוציונית של בעלי החוליות תורמים רבות להבנתי ולמחקרי בנושא חשוב זה.

 •  
  רחל בריסק פרטוש

  רחל בריסק פרטוש
  (M.A)

  מרצה

 •  
  סאלח אבו-רייא

  ד"ר סאלח אבו-רייא
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר סאלח אבו-רייא הוא בעל התואר הראשון בביולוגיה, תואר שני בנוירואנדוקרינולוגיה (בהצטיינות) ותואר שלישי בפרמקולוגיה, כולם מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. 

  במסגרת הפוסט-דוקטורט במחלקה לפרמקולוגיה, חקר ד"ר אבו-רייא את ההשפעה של מעכבים של האנזים Monoamine Oxidase- B (MAO-B Inhibitors) על תרביות של תאי עצב החשופים למצב של in vitro model of ischemia. אחד מהחומרים שנבדקו במחקר נמצא היום בשימוש קליני לטיפול במחלת Parkinson . התרופה נקראת Rasagiline (Azilect). 

  בשנת 2000 זכה ד"ר אבו-רייא במלגה היוקרתית "מעוף"  מטעם המל"ג. מטרת המלגה היא לקלוט מדענים צעירים מצטיינים במוסדות להשכלה גבוהה. באמצעות המלגה התחיל את עבודתו כמרצה במכללה האקדמית הדסה.

  ד"ר אבו-רייא מלמד בחוג למדעי המעבדה הרפואית (פרמקולוגיה, אנדוקרינולוגיה, וסמינר), בחוג לביוטכנולוגיה (פיזיולוגיה של המערכת האנדוקרינית, ופרמקולוגיה ומטבוליזם של תרופות), ובחוג לאופטומטריה (פרמקולוגיה, ופרמקולוגיה אוקולרית). 

  בנוסף, ד"ר אבו-רייא הוא חבר בוועדת ההוראה של החוג למדעי המעבדה הרפואית, ויועץ אקדמי של תלמידי שנה ג' בחוג הזה, ויועץ אקדמי לתלמידי החברה הערבית מכל החוגים במכללה. 

  יצירת קשר

  saleh@hac.ac.il

   

 •  
  האדיל אבראהים

  האדיל אבראהים

  לבורנטית

 •  
  אשל אופיר

  ד"ר אשל אופיר
  (Ph.D.)

  מרצה

 •  
  עמית אופיר

  ד"ר עמית אופיר
  (Ph.D.)

  מרצה

 •  
  מוטי אליהו

  מוטי אליהו

  מתרגל

 •  
  תמר אנסבכר

  ד"ר תמר אנסבכר
  (Ph.D.)

  מרצה