ביה”ס הבינתחומי לבריאות חברה ומדע |
מדעי הראייה והאופטומטריה M.Optom.
התנסות קלינית מורחבת וכלים לעסוק במחקר קליני

קצת עלינו

בעשורים האחרונים חלה התפתחות גדולה ומרשימה בחקר מדעי הראייה הבסיסיים ובטכנולוגיות הקליניות של הראייה. התפתחות זו יצרה ביקוש לידע בתחום והובילה את המכללה האקדמית הדסה לבניית תכנית המשך ללימודי התואר הראשון - לימודים לתואר שני במדעי הראייה והאופטומטריה.

צוות ההוראה בחוג כולל מומחים מן השורה הראשונה בתחום וגם מומחים בעלי שם עולמי המוזמנים מחו”ל ומנחים קורסים בנושאים מיוחדים באופטומטריה שאינם נלמדים בארץ (כגון: אופטומטריה וליקויי למידה, גלאוקומה). תכנית המוסמך במדעי הראייה והאופטומטריה M.Optom מקנה לבוגריה יתרון מקצועי מובהק, הרחבת אופקים תיאורטיים ויישומיים ואתגר אינטלקטואלי. אין ספק כי בוגרי התואר השני יצעידו את מדעי הראייה והאופטומטריה בישראל לתוך המאה ה-21 ויקדמו את המקצוע בישראל.

היקף הלימודים והמקצוע

משך הלימודים הינו יום בשבוע למשך 4 סמסטרים. בנוסף, בכל סמסטר ישנם מספר ימי לימוד מרוכזים. בסיומם יקבלו הבוגרים תואר שני M.Optom. המאושר ע"י המועצה להשכלה גבוהה.

סה"כ נקודות זכות לתואר: 50. 

ישנם תחומי התמקצעות המקנים לבוגרים תעודה בנוסף לתואר השני.

דרישות לסיום התואר – לעמוד בדרישות של כל הקורסים ולעבור אותם עם ציון 65 לפחות.

מדעי הראייה והאופטומטריה עוסקים בחקר העין, ובמנגנונים שבעזרתם מתרגם המוח לראייה את המידע המגיע אליו מן המערכת האופטית של העין. מקצוע מדעי הראייה והאופטומטריה הוא רב-תחומי מעצם מהותו ונכללים בו תחומים מגוונים: מדעי המוח, אופטומטריה ורפואת עיניים.

בוגרי התואר השני של המכללה האקדמית הדסה מנכסים מיומנויות מוגברות בתחום. הם מסוגלים לאתר ליקויי ראייה בשלבים ראשוניים ולספק ללקוחותיהם בדיקת עיניים אמינה יותר. הם רוכשים כישורים ייחודיים בעדשות מגע מתקדמות כל זאת לצד כישורים בסיסיים לביצוע מחקר ולפיתוח רעיונות ומוצרים חדשים.

בדיקות במרפאות עיניים במכללה

לתיאור ואודות התכנית

איך לומדים אצלנו

התכנית נועדה לחשוף את האופטומטריסט להתפתחויות שחלו בשנים האחרונות במדעי הראייה ולצייד אותו בכלים ויכולת לתת מענה לצרכים המתרבים והולכים בתחום זה. התכנית מייצרת תשתית המייסדת ומסדירה את הרמה האקדמית של האופטומטריה בארץ, מעבר להכשרה של תואר ראשון. המקצוענות הנרכשת בלימודי התואר השני במכללה האקדמית הדסה היא שילוב של ידע ומצוינות במדעי הראייה, המלווים בהעמקת הידע התיאורטי והידע המעשי באופטומטריה קלינית וברפואת עיניים.

תחומי לימוד עיקריים

  • קורסי מרפאות: מרפאות ראיה ירודה, מרפאות עדשות מגע מתקדמות, סדנאות מעשיות וקבלת מטופלים במחלות רשתית/גלאוקומה/ליקויי למידה/אופטומטריה בילדים.

  • קורסים בחשיבה מדעית, מתודולוגיה, כלי מחקר ושיטות מחקר: ביו-סטטיסטיקה, אפידמיולוגיה וכתיבה מדעית.

  • קורסים שמתמקדים באופטומטריה מבוססת ראיות: מחקרים פורצי דרך מהשנים האחרונות שקובעים את נוהלי הבדיקה וקביעת המרשם האופטומטרי, כתיבת דוחו"ת מקרה של מטופלים לפי הסטנדרט הבינלאומי.
     
  • קורסים קליניים: קשיי למידה ודיסלקציה, ראייה ירודה, אופטומטריה בילדים , גלאוקומה, מחלות רשתית, עדשות מגע.

לפירוט קורסי הלימוד

קורסים לדוגמה

מכיוון שזהו מדע מתפתח הקורסים מתעדכנים כל הזמן לפי שיטות המחקר החדשות. בשנה השנייה נדרשים הסטודנטים לערוך פרויקט מחקר.

הקורס "שיטות מחקר בעדשות מגע" כולל עבודה מעשית במעבדות ותכניות פיתוח בשיתוף עם תעשיית עדשות המגע בארץ. המשתתפים בקורס ייחשפו לייצור והערכה מקצועית של עדשות מגע חדישות. במסגרת זו נערכו כמה מחקרים בשיתוף עם התעשייה המקומית, חלקם תוך עיצוב פרטני של עדשות מגע חדשות עבור קרטוקונוס. מחקרים בתחום מפורסמים בעיתונות המקצועית וכן בכנסים בארץ ובעולם. כמו כן, לרשות הסטודנטים ציוד מתקדם וחדשני כולל Scheimpflug, ואברומטר לעיוותים מסדר גבוה.

הקורס "ראייה ירודה" כולל תרגול במרפאה לאבחון וטיפול באנשים עם ראייה ירודה. ההתנסות כוללת הכרות עם עזרים אופטיים לראייה ירודה ובניית תכניות טיפולים למטופלים.

בקורס "מהמעבדה לקליניקה" בכל שבוע דנים במאמרים פורצי דרך מהתחום האופטומטרי ויישומם במרפאות אופטומטריות. הנושאים מגוונים ומשתנים מדי שנה בהתאם להתפתחויות מחקריות בתחום. בשנים האחרונות הקורס התמקד בנושאים כגון שכיחות ומניעת קוצר ראייה ותיאוריית הטשטוש הפריפריאלי, גמישות של הקרנית (corneal hysteresis), נזקי אור כחול ועדשות מיוחדות לאור כחול, חזית הגל ועיוותים מסדר גבוה, שיטות למדידת חדות ראייה, ועוד.

קשר עם התעשייה

במסגרת הלימודים וההתמחות המקצועית הוקמו מחקרים משותפים עם חברות מובילות בתחום האופטומטריה דוגמת סופלקס-קופר ויז'ין, ויזיוניקס ועוד. סטודנטים נוטלים חלק בפרויקטים מעשיים עם מרפאות עיניים, בתי - חולים, מרפאות ציבוריות ועוד.

תנאים בסיסיים למועמדות לתואר

  • תואר ראשון באופטומטריה ממוסד לימודים מוכר בארץ או בחו"ל. כמו כן, רשאים להגיש מועמדות בעלי תואר אקדמי מקביל מתכנית לימודים מוכרת באופטומטריה בחו"ל.
  • ממוצע רב-שנתי 80 בתואר הראשון באופטומטריה.
  • מועמדים שיעמדו בציון הנדרש יזומנו לראיון בפני ועדת הקבלה של החוג.

לתנאי הקבלה

מה עושים לאחר התואר?

תכנית הלימודים לתואר שני במכללה האקדמית הדסה נועדה לחשוף את האופטומטריסט להתפתחות הגדולה שחלה במדעי הראייה, ולצייד את הבוגר בכלים וביכולת לתת מענה לצרכים המתרבים והולכים בתחום זה. לפיכך, מטרות התכנית הן:

ליצור תשתית של הכשרה אקדמית נרחבת שתמסד את הרמה האקדמית של האופטומטריה בארץ, מעבר להכשרה של תואר ראשון. המקצוענות הנרכשת בלימודי התואר השני היא שילוב של ידע ומצוינות במדעי הראייה, המלווים בהעמקת הידע התיאורטי והידע המעשי באופטומטריה קלינית וברפואת עיניים.

להכשיר אופטומטריסטים המעוניינים להשתלב כחוקרים קליניים בבתי חולים, תעשייה, ובהיי טק.

להכשיר אופטומטריסטים במיומנויות קליניות מעבר למה שנלמד במסגרת התואר הראשון (שיטות מתקדמות בעדשות מגע, מחלות רשתית, אופטומטריה ילדים, ראייה ירודה).

להכשיר אופטומטריסטים שרוצים לעסוק במדעים בסיסיים, וזקוקים לשם כך לחיזוק הידע וההבנה במושגי יסוד, בחשיבה, בתכנון ובביצוע מחקריים קליניים.

להכשיר בוגרים שיוכלו להצטרף לסגל ההדרכה בתכניות אקדמיות באופטומטריה ובתכניות השתלמות רחבות.

לסיפורי בוגרים

   

לקבלת פרטים או תיאום פגישה 2292*
התקשר/י אלינו או מלא/י פרטים ונחזור אליך