ביה”ס הבינתחומי לחברה וקהילה |
עבודה סוציאלית B.S.W
שינוי חברתי דורש ידע מקצועי

סגל החוג

 •  
  אילנה דובדבני

  פרופ' אילנה דובדבני

  ראשת החוג

  פרופ' דובדבני היא פרופ' אמריטוס מאוניברסיטת חיפה. עמדה בראש המרכז לחקר השיקום בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה עד לפרישתה. במסגרת עבודתה לימדה וריכזה את תחום השיקום והובילה לפיתוח תכנית מיוחדת להכשרת מטפלים לאנשים עם מוגבלויות במסגרת לימודי ההמשך. במשך שנות עבודתה מילאה תפקידים רבים בתוך בית הספר כגון ראש תכנית BA וראש המגמה השיקומית. 

  במקביל להוראה אקדמית הנחתה למעלה מ-30 סטודנטים לתיזה ולדוקטורט, פרסמה למעלה מ-40 מאמרים וערכה שלושה ספרים בתחום השיקום. כמו כן, לצד עבודתה באוניברסיטה הייתה חברה במספר ועדות שעיצבו את תחום השיקום, כולל הוועדה למומחיות בשיקום במשרד הרווחה והוועדה העליונה לשיקום של משרד הרווחה (בתקופת כהונת השרים אורה נמיר וזבולון אורלב). היא ייצגה את ישראל בארגון המדעי העולמי לחקר המוגבלות השכלית במשך שנים רבות והייתה חברה בוועדת ההיגוי של כנסים מדעיים בתחום השיקום בארץ ובחו"ל.

 •  
  הילה אפרתי

  הילה אפרתי

  רכזת החוג

 •  
  אפרת אורלין

  ד"ר אפרת אורלין
  (Ph.D)

  מרצה

  ד"ר אפרת אורלין סיימה תואר שלישי במסגרת ביה"ס לעבודה סוציאלית אוניברסיטת תל אביב, בנושא מעבר לאמהות ודכאון לאחר לידה. כמו כן סיימה התמחות בפסיכותרפיה ובטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בתל השומר, התמחות בהנחיית קבוצות לטיפול זוגי ומשפחתי באוניברסיטת בר אילן, התמחות בביופידבק (CBT-BF) ובטיפול בהפרעת אישיות גבולית (DBT). ד"ר אורלין מרצה בכנסים ובימי עיון בתחומי בריאות הנפש של האישה, דכאון וטיפול בהורות, ושמשה כמרצה בביה"ס לעו"ס באוניברסיטת בר אילן ובמכללת ספיר. כמו כן, עבדה במרפאה הפסיכיאטרית לצעירים בתל השומר ובמרכז לטיפול באלימות במשפחה. כיום מטפלת טיפול פרטני, זוגי ומשפחתי בקליניקה פרטית ובמסגרת קופ"ח מכבי, במקביל למחקר ולהוראה במכללת הדסה.

 •  
  שלומי אלישר

  ד"ר שלומי אלישר
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר  שלומי אלישר הינו בעל תואר דוקטור בפסיכולוגיה, בוגר מדעי הטבע ועו"ס מומחה בשיקום.

  במהלך 35 השנים האחרונות עבד במספר תפקידי מטה בכירים באגף השיקום במשרד הרווחה והשירותים החברתיים,

  וב – 15 השנים האחרונות שימש כסמנכ"ל בכיר ומנהל אגף השיקום.

  במסגרת תפקידיו השונים השפיע רבות על התפתחותם של שירותי השיקום במדינת ישראל ועל עיצוב מדיניות משרד הרווחה בתחומי הטיפול השיקומי באנשים עם מגוון רחב של מוגבלויות.

  במקביל לעבודתו באגף השיקום, לימד קורס בעבודה סוציאלית שיקומית בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית, שימש עוזר מחקר והוראה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, ופרסם מאמרים בתחומי השיקום, הנוירו-פסיכולוגיה והפסיכו-פרמקולוגיה.

 •  
  ארי אנגלברג

  ד"ר ארי אנגלברג
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר ארי אנגלברג סיים את לימודי הדוקטורט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, היה בפוסטדוקטורט באוניברסיטת אוקספורד ומאז הרצה במוסדות מובילים בתחום ההשכלה הגבוהה בישראל. ד"ר אנגלברג מתמחה בחקר הדת, החברה הישראלית, סוגיות של מגדר, רווקות ולאומיות. הוא פרסם מאמרים בכתבי עת מדעיים מובילים בנושאי תופעת הרווקות המתמשכת בציונות הדתית, ספרי הדרכה דתיים וחרדים לנישואין, דתיות פוסט-מודרנית, וארגון להב"ה. 

 •  
  אחינעם ארנפרויד-הגר

  ד"ר אחינעם ארנפרויד-הגר
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר אחינעם ארנפרוינד-הגר למדה וסיימה את תאריה באוניברסיטת בר אילן. עבודת הדוקטורט שלה עסקה בנטילת סיכונים בקרב צעירים. כתבה מספר מאמרים בנושא והציגה את עבודת הדוקטורט בכנסים שונים בארץ ובחו"ל. אחינעם מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן, וכן שימשה כמרצה וכמקשרת הכשרה מעשית במכללה החרדית בירושלים.

  במקביל לעבודתה האקדמית, אחינעם הינה עו"ס קלינית ופסיכותרפיסטית, ובשנים האחרונות עובדת בתחום הטיפול בנפגעות ונפגעי תקיפה מינית.

   

 •  
  אורית ברשטלינג

  ד"ר אורית ברשטלינג
  (Ph.D.)

  מרצה

  עו"ס מומחית בתחום נשים ומגדר, מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית ברפואה כללית - השירות הארצי לעבודה סוציאלית, משרד הבריאות.  

  תחומי מחקר והוראה עיקריים: מגדר, תיאוריות ביקורתיות בעבודה סוציאלית, ע"ס במערכת הבריאות, מדינת הרווחה ופרקטיקה של מדיניות, מיומנויות התערבות, מתודות מחקר איכותניות וניתוח שיח.

   

 •  
  לימור גדות

  ד"ר לימור גדות
  (Ph.D.)

  מרצה

  עבודתי האקדמאית והמחקרית עוסקת בשני צירים מרכזיים וייחודיים. הציר הראשון הנו עבודה סוציאלית ועולם העבודה, תחום ייחודי ומשמעותי נוכח השינויים התכופים בעולם העבודה, במילניום הנוכחי. תחום זה שם זרקור על האופן בו שינויים אלו משפיעים על הפרט ומשפחתו בצמתים שונים במעגל החיים. במקרים רבים פיטורין, פרישה, תאונות עבודה או מחלות מקצוע מחייבות את מעורבותו של העו"ס על מנת לתת סיוע פרטני ומערכתי. במסגרת תחום מחקר זה עסקה עבודתי האקדמית בהמשגה והבנה של תפקיד העובד הסוציאלי התעסוקתי ((Occupational Social work.

  הציר השני בעשייתי האקדמית שייך לשילוב בין תעסוקה לבריאות ושיקום, משמעות הדבר הוא בחינת השפעתם של תהליכים המתרחשים בעולם העבודה וכיצד הם משפיעים על התפתחות של מצבי דחק ולחץ ואף להתפתחות תחלואה נפשית אצל הפרט. במסגרת זו עסקה עבודת התיזה שלי בהשלכות פסיכו- סוציאליות של ריבוי אירועי פיטורין על נשים.

  העמקה בציר המחקר של התעסוקה והשיקום נעשה גם במסגרת מחקר הדוקטורט שלי שעסק בעמדות כלפי העדפות תעסוקתיות של צעירים עם מוגבלות פיזית בגילאי 18-30. במחקר ייחודי זה נעשתה המשגה תיאורטית של משתנים אישיותיים וסביבתיים המבנאים העדפות תעסוקתיות ככוונת התנהגות של השתלבות בעולם העבודה בקרב צעירים אלו.

   

  1.    נוטמן שוורץ, א. וגדות, ל. (2003). אחריות חברתית של עסקים כלפי הקהילה: התפתחות התופעה בעולם ובישראל והתרומה של מקצוע העבודה הסוציאלית לארגונים. חברה ורווחה, כ"ג, 167-183.  

  http://www.molsa.gov.il/CommunityInfo/Magazine/Lists/ArticlesList/Attachments/250/23-2uttman-swartz.o-gadot.l.pdf

   

  2.      Nuttman- Shwartz, O., Gadot, L., Kacen, L. (2009). Recurrent Job Loss and Mental Health among Women, Women & Health, 49, 294-309. (Citations: ISI 4; IF = 1.337; Q1 Women Studies, 9/40)http://dx.doi.org/10.1080/03630240903158818

  http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/03630240903158818

   

  3.      Nuttman- Shwartz, O., Gadot, L. (2011). Social factors and mental health symptoms among women who have experienced involuntary job loss, Anxiety, Stress & Coping, 1-16.  (Citations: ISI 2; IF = 1.596; Q2 Psychology, Multidisciplinary, 47/129)

  http://dx.doi.org/10.1080/10615806.2011.583644

  http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10615806.2011.583644

 •  
  נעמה הלוי גנאח

  נעמה הלוי גנאח

  מרצה

  בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות ומשאבי אנוש. מוסמכת תואר שני מחקרי בסוציולוגיה ארגונית, אוניברסיטת בר-אילן. נושא המחקר שלי בתחום הסוציולוגיה של החינוך, בחנתי את האופן בו מאפייני המשפחה מעצבים את שאיפות העתיד של ילדיה בהינתן הקשר של הגירה, וכיצד אלו עשויים להכתיב סיכויים שונים בנתיבי השתלבותם של אותם הצעירים והצעירות בהשכלה הגבוהה ובשוק העבודה בישראל.

  מרצה במספר מוסדות בתחום ההשכלה הגבוהה בישראל. תחומי הוראה עיקריים: מתודה כמותנית- סטטיסטיקה, שיטות מחקר, לימודי SPSS, וכן בקורסים שונים מתחום משאבי אנוש: תרבות ארגונית, יסודות הניהול, ניהול ופיתוח ההון האנושי ועוד. וכן עוסקת במחקר וייעוץ סטטיסטי בתחום החינוך ורווחת המשפחה.  

 •  
  דניאל ווייסהוט

  ד"ר דניאל ווייסהוט
  (Ph.D.)

  מרצה

  ד"ר דניאל ווייסהוט סיים את לימודי התואר הראשון והשני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית ואת התואר השלישי בפסיכולוגיה קלינית וארגונית, PsyD, בבית הספר לפסיכולוגיה בסקרמנטו. כמו כן, הוא בעל תואר שני במנהל עסקים, MBA, מהאוניברסיטה העברית. הוא מטפל ויועץ, עם עניין מיוחד במצבים של קונפליקט חברתי/תרבותי. הוא מילא תפקידים שונים בארגונים לשינוי חברתי ומכהן כעורך משותף של 'מקבץ – כתב העת הישראלי להנחיה ולטיפול קבוצתי'.