הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

ביה”ס הבינתחומי לבריאות חברה ומדע |
אופטומטריה

תואר ראשון בלימודי אופטומטריה

איך אנו רואים?
איך נקלטת תמונה במוח?
מה קורה כאשר יש תקלה (לקות) בעיבוד המידע?
איך עובדים משקפיים או עדשות מגע?
על אילו "תחנות" בתהליך עיבוד האותות – משפיע ניתוח לייזר לתיקון ראיה ?

פריצות הדרך שנעשו בשנים האחרונות העלו לחזית תחום זה של המדע והרפואה. הרכב העין, תהליך הראיה ומנגנון עין-מוח הינם מוקדים ללימוד לצד מחקר מרתק.

לימודי האופטומטריה התחילו להקנות תואר אקדמי בישראל רק בשנת 1996. הלימודים בחוג למדעי האופטומטריה מקנים לבוגריו מיומנות גבוהה בכל שלושת התחומים המרכזיים (תיקון ראייה על ידי קביעת מרשם למשקפיים ו/או התאמת עדשות מגע, ראייה דו עיינית ואבחנות סטיות מהנורמה).

הסטודנטים רוכשים ידע תיאורטי לצד ניסיון קליני הנרכש במרפאות החוג, מרפאות רפרקציה, מרפאות עדשות המגע, מרפאות תרפיה וויזואלית ומרפאת משקפיים, גם במרפאות חוץ בבתי ספר ובתי אבות. ומרפאות העיניים בבי"ח הדסה עין כרם.

מטרות הלימודים

לימודי אופטומטריה: היקף הלימודים

משך הלימודים מתפרס על פני ארבע שנים. כ- 25 ש"ש (שעות שבועיות) בסמסטר. החל משנה ג' הסטודנטים בודקים פציינטים בפועל ורוכשים ניסיון קליני טיפולי בילדים ומבוגרים, עדשות מגע, תרגילי עיניים (מיקוד) ועוד. בחופשת הקיץ של שנה ג' משתתפים הסטודנטים במרפאות קיץ במשך שבועיים. בשנה הרביעית רוב הלימודים מתקיימים במרפאות, הן במכללה והן מחוצה לה. 

מערכת שעות לדוגמא

מערכת שעות לשנת הלימודים תשפ"ג

* ייתכנו שינויים בימים ובשעות הלימודים

איך לומדים אצלנו

על צוות המורים בחוג למדעי האופטומטריה והמנחים במרפאות נמנים טובי האופטומטריסטים בארץ ורופאי עיניים מומחים מהמרכז הרפואי הדסה עין כרם. החוג למדעי האופטומטריה משלב תיאוריה לצד עבודה מעשית טיפולית ומקנה מיומנות אקדמית יסודית ומקיפה, הכשרה ותפעול של מכשור אופטי חדשני וכלים מחקריים לאבחון ואיתור וטיפול בבעיות במערכת הראייה. החוג כולל לימודים עיוניים ומעשיים.  

בחוג למדעי הראייה והאופטומטריה הסטודנטים לומדים להכיר את המבנה הביו-פיסיקלי של העין, את תהליך הראייה מרגע פגיעת קרני האור בעין וברשתית ועד לקליטת האותות במוח ותרגומן לתמונה. הסטודנטים רוכשים כלים לאיתור ולאבחון תקלות בכל אחד משלבי תהליך הראייה.

הפרקטיקה מעל לכל - הסטודנטים מתנסים בבדיקות של מטופלים במרפאה תוך הפעלת ציוד חדשני ביותר לאבחון ואיתור לקויות ראייה שונות שם התלמיד מיישם את כל ידיעותיו בעיבוד ובניתוח תוצאות הבדיקה.

על ההבדל בין אופטיקאי, אופטומטריסט ורופא עיניים

התואר באופטומטריה מכשיר אופטומטריסטים לטפל בעניים על ידי קביעת מרשם, התאמת עדשות מגע ו/או משקפיים ופתרונות לשיקום ראייתי לפי הצורך. אופטומטריסט מוסמך הינו בוגר בית ספר לאופטומטריה אשר עבר בהצלחה בחינות הסמכה תיארטיות ומעשיות של משרד הבריאות וקיבל מספר רישיון לעסוק באופטומטריה. במידה ואופטומטריסט נתקל בבעיות רפואיות בעיני המטופל עליו להפנות את המטופל לרופא עיניים. רופא עיניים הינו בוגר בית ספר לרפואה עם התמחות בעיניים והוא מאושר לבצע ניתוחים ולתת מרשמים לתרופות. האופטיקאי, לעומת זאת מבצע עבודה טכנית כמו הכנת משקפיים, הוא אינו בעל תואר אקדמאי ולא מוסמך לבדוק מטופלים.

תחומי לימודי עיקריים בלימודי אופטומטריה:

  • עדשות מגע: אחד התחומים האטרקטיביים ביותר המניבים פירות מחקר - בצורת עדשות בעלות עבירות גבוהה יותר לחמצן ובעלות משטחים חלקים המגדילים לאין ערוך את הרגשת הנוחות בעין לצד עדשות מיוחדות שמאפשרות לאנשים שהינם על גבול העיוורון את היכולת לראות אפילו 6/6.
  • ראייה: אבחון וטיפול בבעיות ראייה. ראייה דו-עינית (מיקוד): איתור ואיבחון ליקויי ראייה שקשורים בתיפקוד שרירי העין, וטיפול באמצעות תכנית טיפולית ותרגילי עיניים
  • שיקום הראייה: בתחום זה נלמדות שיטות לאבחון וטיפול בהפרעות בראייה

במהלך השנה הראשונה הסטודנטים יתבקשו לרכוש ציוד מקצועי. ציוד זה ישמש אותם לאורך הלימודים ולאורך כל חייהם המקצועיים, לרשימת הציוד

רשימת קורסי הלימוד

 

מעבדות החוג למדעי האופטומטריה

קשר לתעשייה

בשוק העבודה הביקוש הולך וגדל לבוגרים, המסוגלים בהכשרתם לעבוד גם במכונים לניתוחי לייזר, קופות חולים, בתי-חולים, חברות תעשייתיות והיי-טק. המחלקה לאופטומטריה ומדעי הראייה עומדת בקשר הדוק עם חברות היי-טק ויצרנים של עדשות מגע ועדשות אופטיות ועורכת מחקרים קליניים (עבודות גמר בשנה ד') של מוצרים חדשים בשוק האופטומטריה.

תנאים בסיסיים להגשת מועמדות בלימודי אופטומטריה:

ציון מתאם 530, ראיון קבלה.

תנאי הקבלה המלאים

רוצה ללמוד ולא עומד בתנאים? הצטרף למכינה אצלנו
לפרטים נוספים לחץ כאן או חייג 2292*

מה עושים אחרי התואר?

השתלבות בשוק העבודה היא מיידית בחנויות אופטיקה, במכונים לראייה ירודה ולייזר, באופן פרטי, בקופ"ח, בבתי חולים וברשתות הפרטיות. ניתן גם להשתלב בתעשייה ובהיי-טק בחברות ייחודיות למוצרים שדורשים בדיקות קליניות אופטומטריות. ניתן להמשיך לתואר שני באופטומטריה, מדעי המוח, מדעי הרפואה ומנהל עסקים.

סיפורי בוגרים

הבוגרים שלנו

אולי יעניין אותך גם...