הצעד הראשון בדרך להגשמת חלומות מתחיל כאן!

ביה”ס הבינתחומי לבריאות חברה ומדע |
ניהול מערכות בריאות

תואר ראשון בניהול מערכות בריאות

חדש במכללה!

המכללה האקדמית הדסה שמחה ונרגשת להציע למועמדים ללימודים תכנית חדשה, בתחום מבוקש ומלא אתגר ומימוש אישי! תואר ראשון בניהול מערכות בריאות (B.A. in Health Systems Management). מערכת הבריאות בישראל מציעה מגוון רחב של עיסוקים, של מקומות מתן שרות ותחומי פעילות. כל אחד ואחת יוכלו למצוא לעצמם מקום עבודה מעניין, משמעותי, מאתגר ועם תחושת שליחות בסיוע לאנשים אחרים. 

ראש החוג לניהול מערכות בריאות: פרופ' ניסים אלון

קצת על הלימודים בחוג לניהול מערכות בריאות

במהלך הלימודים לתואר ראשון בניהול מערכות בריאות ירכשו הסטודנטים ידע הנדרש למקצועות העתיד כמנהלים ועובדים במערכת הבריאות הישראלית בכלל ובירושלים וסביבתה בפרט.

התכנית תכשיר הסטודנטים לנהל את השירות, השיווק, הכספים, משאבי אנוש, והניהול השוטף של ארגון הבריאות בו הם עובדים: מרפאה, מכון, קופת חולים, בית חולים, רגולציה ואחרים.

הסטודנטים יכירו את עקרונות הניהול בכלל ואת עקרונות הניהול של מערכות בריאות בארץ ובעולם. במסגרת זו יכירו וילמדו את השיקולים השונים של מקבלי החלטות בתחום הבריאות ברמות השונות (ממשלה, קופות חולים, ארגוני בריאות וארגונים חברתיים) תוך התחשבות והכרת שיקולים כלל מערכתיים כמו גם תכנון תקציבי וניהולם של הארגונים השונים.
במהלך הלימודים, יקבלו הסטודנטים בחוג לניהול מערכות בריאות תמונה רחבה המציגה את מגוון השיקולים של מקבלי ההחלטות העוסקים יום יום בניהול מערכות בריאות ואשר מובילים את הרצון לשפר את איכות הרפואה, את שביעות הרצון של המטופלים במערכת הבריאות הישראלית ואת היעילות הכלכלית של ארגוניהם ושל מערכת הבריאות.
במסגרת הלימודים בחוג לניהול מערכות בריאות נעניק לסטודנטים כלים בסיסיים לניהול ונכיר להם את מירב הגורמים הפועלים בשוק הבריאות, תחומי עיסוקם, מומחיותם, תרומתם העיקרית למערכת הבריאות והשילוב של כל השחקנים בשוק זה שהופכים אותם מגורמים עצמאיים הפועלים כל אחד לטובת האינטרסים שלו, למערכת שלמה הפועלת לטובת הציבור.

הלימודים בחוג לניהול מערכות בריאות יפתחו בפני הסטודנטים מגוון אפשרויות לקריירה בתחום רחב הגדל ומתפתח בעשור האחרון והופך מבוקש יותר ויותר.

התכנית אושרה על ידי המועצה להשכלה גבוהה והענקת התואר מותנית באישורה.

למי מיועדת התכנית?

תכנית הלימודים בחוג לניהול מערכות בריאות מוצעת למועמדים ללימודים הרואים את עתידם במערכת הבריאות, לאנשי מקצוע בתחומי הבריאות המבקשים להעשיר השכלתם במיומנויות ובכלים ניהוליים, ולעובדים ומנהלים במערכת הבריאות שאינם בעלי השכלה אקדמית ומעוניינים או נדרשים לרכוש תואר אקדמי ראשון לשם המשך התקדמותם במערכת.

בסיום הלימודים, בוגרי התכנית לניהול מערכות בריאות במכללה האקדמית הדסה יהיו בעלי הידע הנדרש לנהל ארגוני בריאות ברמות השונות במגזר הציבורי והפרטי, ויעשו זאת ברמה המקצועית הגבוהה ביותר הנדרשת ממנהלים בתחום מורכב כמו ניהול מערכות בריאות.

הבוגרים ירכשו מקצוע וידע בעלי ביקוש רב ורלוונטיות גבוהה לשוק העבודה בארץ בכלל ובירושלים וסביבתה בפרט.
כמו כן, יוכלו הבוגרים המעוניינים בכך, להמשיך לימודיהם לתארים מתקדמים.

בואו לרכוש כלים וידע ולצבור יתרון תחרותי בתחום ניהול מערכות בריאות בדרך להשתלבות כמובילים בשוק העבודה והמחקר בתחום! המכללה האקדמית הדסה משלבת בין הכשרות מעשיות ולימודים אקדמיים ברמה הגבוהה ביותר. 

הלימודים בחוג

מערכת שעות לדוגמה:

מערכת השעות לשנת הלימודים תשפ"ג

תכנית הלימודים לתואר ראשון בניהול מערכות בריאות מעניקה לסטודנטים השכלה בתחום הכללי של ניהול לצד ידע מעמיק ונרחב בנושאים המיוחדים והייחודיים למערכת הבריאות בישראל, המורכבת ורבת הממדים. בהתאם לכך התכנית מורכבת משילוב של קורסים במדע הניהול הכללי ושל קורסים משטח הניהול בבריאות.

הקורסים נחלקים לשלוש קבוצות עיקריות

 • לימודי תשתית שמטרתם להעניק לסטודנטים רקע וכלים ללמידה של תחום הניהול ברמה אקדמית. קורסים לדוגמא: מתמטיקה, סטטיסטיקה, אוריינות אקדמית בבריאות ויישומי מחשב.
  לימודי יסוד בניהול המספקים לסטודנטים ידע ומיומנויות בנושאים הנדרשים ממנהל בכל תחום שהוא. אלה כוללים קורסים בנושאים: כלכלה, פסיכולוגיה, חשבונאות, מערכות מידע, ניהול, מימון, שיטות מחקר, התנהגות ארגונית.

 • לימודי ליבה בניהול מערכות בריאות מעניקים לסטודנט ולבוגר התכנית ידע, השכלה וכלים להבין ולהתמודד עם האתגרים, המורכבות והייחודיות של ניהול במערכת הבריאות ושירותי הבריאות בישראל. נושאי הלימוד כוללים: מבוא לרפואה, מבוא לבריאות הציבור, אפידמיולוגיה, סוציולוגיה של הבריאות, מערכת הבריאות בישראל, מערכות בריאות בעולם, קורס חובה ייחודי בנושא מערכת הבריאות בירושלים וסביבתה, ניהול קופת חולים, ניהול בית חולים, ניהול משאבי אנוש בבריאות, שיווק ופרסום בבריאות, ניהול מערכות מידע בבריאות, עקרונות בכלכלת בריאות, חוק ומשפט בבריאות, הטמעת איכות שירות במערכת הבריאות, ניהול סיכונים ברפואה, תקשורת ויחסי מטפל מטופל, סוגיות בביטוח ובשב"ן, הערכות כלכליות ברפואה, תמחור ותקצוב בבריאות, סוגיות ברפואה בקהילה, סוגיות אתיות בבריאות, סמינר בבריאות, פרויקט גמר בבריאות וקורסי בחירה.

 • קורסי בחירה - הסטודנט יבחר 3 קורסים, קורס אחד מכל אחת משלוש הקבוצות הבאות-
  קבוצה 1: סוגיות נבחרות במדיניות בריאות, ניהול בריאות הנפש, ניהול טכנולוגיות בבריאות
  קבוצה 2: ניהול מצבי חירום ואסון, הזדקנות האוכלוסייה וניהול הטיפול הזקנה, קידום בריאות ורפואה מונעת.
  קבוצה 3: ניהול חדשנות ויזמות ברפואה, ניהול ומנהיגות במערכת הבריאות, מו"מ וגישור בתחום הבריאות.

בלימודי הליבה בניהול מערכות בריאות (חובה ובחירה) ובלימודי יסוד בניהול רלוונטיים תינתן תשומת לב לייחודיות של מערכת הבריאות של ירושלים והסביבה. כמו כן נכלל בתכנית קורס חובה ייחודי המוקדש כל כולו לייחודיות ולמורכבות מערכת הבריאות בירושלים וסביבותיה.

ימי הלימודים

תכנית הלימודים תתפרש על פני שלוש שנים אקדמיות, שישה סמסטרים, בכל סמסטר 14 שבועות, בכל סמסטר שלושה ימי לימוד לפחות.

ימי הלימוד לשנה א' בתשפ"ד:

יום א' - 13:00-21:00

יום ב' - 08:00-19:30

יום ד' - 08:00-19:30

הכנת הסמינר ופרויקט הגמר יהיו בשעות אחרות בהתאם ליכולותיו של הסטודנט.
המפגשים עם המנחים לעבודות אלו יתואמו בין הסטודנט למנחה.

רוצה ללמוד ולא עומד בתנאים? המכללה האקדמית הדסה מציעה מגוון תכניות לימוד במכינות הקדם אקדמיות!
לפרטים נוספים לחצו כאן או צרו קשר עם מרכז המידע